Wimbledon 2018 - LIVE: Serena Williams and Roger Federer both win, plus order of play, results and latest scores

Samuel Lovett

Wimbledon 2018 - day three: Order of play, prize money, how to get tickets, everything you need to know.

Today sees the second round begin at The Championships.

Serena Williams is in action on Centre Court, with Karolina Pliskova opening play against Victoria Azarenka. Carolina Wozniacki and Venus Williams are meanwhile in action on Court One, while Agnieszka Radwanska’s match against Lucie Safarova is not to be missed.

Roger Federer will of course be in action too – he takes on Lukas Lacko of Slovenia. Marin Cilic plays Guido Pella on Court One, with Andreas Seppi up against Kevin Anderson on Court Two.

Follow all the live coverage below:

Order of play:

CENTRE COURT - SHOW COURT - 13:00 START

1 Karolina Pliskova (CZE) [7] 65 vs Victoria Azarenka (BLR) 68

2 Roger Federer (SUI) [1] 1 vs Lukas Lacko (SVK) 3

3 Viktoriya Tomova (BUL) 102 vs Serena Williams (USA) [25] 104

No.1 COURT - SHOW COURT - 13:00 START

1 Alexandra Dulgheru (ROU) 77 vs Venus Williams (USA) [9] 80

2 Ekaterina Makarova (RUS) 126 vs Caroline Wozniacki (DEN) [2] 128

3 Marin Cilic (CRO) [3] 33 vs Guido Pella (ARG) 36

No.2 COURT - SHOW COURT - 11:30 START

1 John Millman (AUS) 45 vs Milos Raonic (CAN) [13] 48

2 Agnieszka Radwanska (POL) [32] 121 vs Lucie Safarova (CZE) 124

3 Andreas Seppi (ITA) 30 vs Kevin Anderson (RSA) [8] 32

4 Lesia Tsurenko (UKR) 85 vs Barbora Strycova (CZE) [23] 88

No.3 COURT - SHOW COURT - 11:30 START

1 Katie Swan (GBR) 70 vs Mihaela Buzarnescu (ROU) [29] 72

2 Paolo Lorenzi (ITA) 22 vs Gael Monfils (FRA) 23

3 Thomas Fabbiano (ITA) 62 vs Stan Wawrinka (SUI) 63

4 Tatjana Maria (GER) 98 vs Kristina Mladenovic (FRA) 100

COURT 12 - SHOW COURT - 11:30 START

1 Luksika Kumkhum (THA) 109 vs Madison Keys (USA) [10] 112

2 Sam Querrey (USA) [11] 17 vs Sergiy Stakhovsky (UKR) 19

3 John Isner (USA) [9] 49 vs Ruben Bemelmans (BEL) 52

4 Katerina Siniakova (CZE) 114 vs Ons Jabeur (TUN) 116

COURT 18 - SHOW COURT - 11:30 START

1 Lucas Pouille (FRA) [17] 41 vs Dennis Novak (AUT) 44

2 Kiki Bertens (NED) [20] 73 vs Anna Blinkova (RUS) 76

3 Stefanos Tsitsipas (GRE) [31] 57 vs Jared Donaldson (USA) 60

COURT 5 - 11:30 START

1 Ana Bogdan (ROU) / Kaitlyn Christian (USA) 43 vs Yingying Duan (CHN) / Aliaksandra Sasnovich (BLR) 44

2 Taro Daniel (JPN) / Yoshihito Nishioka (JPN) 37 vs Antonio Sancic (CRO) / Andrei Vasilevski (BLR) 38

3 Dominic Inglot (GBR) / Franko Skugor (CRO) [15] 41 vs Marton Fucsovics (HUN) / Mischa Zverev (GER) 42

COURT 6 - 11:30 START

1 Mirza Basic (BIH) / Dusan Lajovic (SRB) 35 vs Fabrice Martin (FRA) / Purav Raja (IND) 36

2 Shuko Aoyama (JPN) / Jennifer Brady (USA) 51 vs Darija Jurak (CRO) / Qiang Wang (CHN) 52

3 Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [4] 17 vs Roberto Carballes Baena (ESP) / Marco Cecchinato (ITA) 18

4 Gabriela Dabrowski (CAN) / Yifan Xu (CHN) [6] 49 vs Alison Riske (USA) / Olga Savchuk (UKR) 50

COURT 7 - 11:30 START

1 Anett Kontaveit (EST) / Monica Puig (PUR) 39 vs Nicole Melichar (USA) / Kveta Peschke (CZE) [12] 40

2 Matteo Berrettini (ITA) / Maximilian Marterer (GER) 29 vs 4 Roman Jebavy (CZE) / Andres Molteni (ARG) 30

3 Maria Irigoyen (ARG) / Carina Witthoeft (GER) 59 vs Kaia Kanepi (EST) / Andrea Petkovic (GER) 60

4 Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) / Jean-Julien Rojer (NED) [9] 9 vs David Ferrer (ESP) / Marc Lopez (ESP) 10

COURT 8 - 11:30 START

1 Rebecca Peterson (SWE) 94 vs Donna Vekic (CRO) 95

2 Mackenzie McDonald (USA) 38 vs Nicolas Jarry (CHI) 39

3 Philipp Kohlschreiber (GER) [25] 25 vs Gilles Muller (LUX) 27

COURT 9 - 11:30 START

1 Andre Begemann (GER) / Yasutaka Uchiyama (JPN) 55 vs Pablo Cuevas (URU) / Marcel Granollers (ESP) [11] 56

2 Christina McHale (USA) / Jelena Ostapenko (LAT) 29 vs Naomi Broady (GBR) / Asia Muhammad (USA) 30

3 Katie Boulter (GBR) / Katie Swan (GBR) 23 vs Lucie Hradecka (CZE) / Su-Wei Hsieh (TPE) [14] 24

4 Elise Mertens (BEL) / Demi Schuurs (NED) [8] 33 vs Sorana Cirstea (ROU) / Sara Sorribes Tormo (ESP) 34

COURT 10 - 11:30 START

1 Robin Haase (NED) / Robert Lindstedt (SWE) 39 vs Ivan Dodig (CRO) / Rajeev Ram (USA) [10] 40

2 Sofia Kenin (USA) / Sachia Vickery (USA) 5 vs Nicola Geuer (GER) / Viktorija Golubic (SUI) 6

3 Yulia Putintseva (KAZ) / Ajla Tomljanovic (AUS) 7 vs Kirsten Flipkens (BEL) / Monica Niculescu (ROU) [13] 8

4 Max Mirnyi (BLR) / Philipp Oswald (AUT) [16] 57 vs Julio Peralta (CHI) / Horacio Zeballos (ARG) 58

COURT 11 - 11:30 START

1 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) / Samantha Stosur (AUS) 3 vs Nadiia Kichenok (UKR) / Anastasia Rodionova (AUS) 4

2 Liam Broady (GBR) / Scott Clayton (GBR) 45 vs Frances Tiafoe (USA) / Jackson Withrow (USA) 46

3 Matthew Ebden (AUS) / Taylor Fritz (USA) 13 vs Peter Gojowczyk (GER) / Benoit Paire (FRA) 14

4 Maria Sakkari (GRE) / Donna Vekic (CRO) 53 vs Xinyun Han (CHN) / Luksika Kumkhum (THA) 54

COURT 14 - 11:30 START

1 Sorana Cirstea (ROU) 106 vs Evgeniya Rodina (RUS) 107

2 Adrian Mannarino (FRA) [22] 9 vs Ryan Harrison (USA) 11

3 Julia Goerges (GER) [13] 81 vs Vera Lapko (BLR) 83

4 Jay Clarke (GBR) / Cameron Norrie (GBR) 5 vs Marcelo Arevalo (ESA) / Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 6

COURT 15 - 11:30 START

1 Jonathan Erlich (ISR) / Marcin Matkowski (POL) 61 vs Jonathan Eysseric (FRA) / Hugo Nys (FRA) 62

2 Ivo Karlovic (CRO) 5 vs Jan-Lennard Struff (GER) 7

3 Veronika Kudermetova (RUS) / Aryna Sabalenka (BLR) 21 vs Danielle Collins (USA) / Jessica Moore (AUS) 22

COURT 16 - 11:30 START

1 Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR) 11 vs Ilija Bozoljac (SRB) / Damir Dzumhur (BIH) 12

2 Aljaz Bedene (SLO) 53 vs Radu Albot (MDA) 55

3 Belinda Bencic (SUI) / Kateryna Kozlova (UKR) 19 vs Lara Arruabarrena (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) 20

COURT 17 - 11:30 START

1 Andrea Petkovic (GER) 90 vs Yanina Wickmayer (BEL) 92

2 Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 13 vs Daniil Medvedev (RUS) 15

3 Madison Brengle (USA) 118 vs Camila Giorgi (ITA) 119

4 Alex Bolt (AUS) / Lleyton Hewitt (AUS) 7 vs Raven Klaasen (RSA) / Michael Venus (NZL) [13] 8

MATCHES TO BE ARRANGED

NOT BEFORE 17.00

Raquel Atawo (USA) / Anna-Lena Groenefeld (GER) [11] 25 vs Xenia Knoll (SUI) / Anna Smith (GBR) 26

Luke Bambridge (GBR) / Jonny O'Mara (GBR) 63 vs Lukasz Kubot (POL) / Marcelo Melo (BRA) [2] 64

Ysaline Bonaventure (BEL) / Bibiane Schoofs (NED) 31 vs Hao-Ching Chan (TPE) / Zhaoxuan Yang (CHN) [7] 32