Mitchelton-Scott claim Czech Tour opening TTT

Cyclingnews
·10-min read
 Luke Durbridge (Mitchelton-Scott)
Luke Durbridge (Mitchelton-Scott)

Image 1 of 4

Michelton-Scott won the TTT in the Czech Tour 2020
Michelton-Scott won the TTT in the Czech Tour 2020

Image 2 of 4

Team Sunweb in the opening TTT of the Czech Tour 2020
Team Sunweb in the opening TTT of the Czech Tour 2020

Image 3 of 4

Mitchelton-Scott in the opening TTT of the Czech Tour 2020
Mitchelton-Scott in the opening TTT of the Czech Tour 2020

Image 4 of 4

Luke Durbridge (Mitchelton-Scott)
Luke Durbridge (Mitchelton-Scott)

Mitchelton-Scott claimed a commanding victory in the opening team time trial of the 2020 Czech Tour in Unicov.

Powered by Australian time trial champion Luke Durbridge, who crossed the line first and took the race leader's jersey, with Michael Hepburn, Damien Howson, Edoardo Affini, Lucas Hamilton and Kaden Groves, the WorldTour squad put 25 seconds into its nearest rivals, Team Sunweb, on the 18.1km course.

NTT Pro Cycling were the favourites for the stage with Hour Record holder Victor Campenaerts in their ranks, but he and teammates Reinardt Janse van Rensburg and Jay Thomson crashed during the stage. They were able to finish, dead last at 1:56.

"It was a fantastic team ride, obviously we were targeting the team time trial to try and get our GC guys the biggest buffer as possible, and we did that," Durbridge said.

"It was a super, super fast course, but since the lockdown we haven’t done an effort like this, so it was bloody hard! We did a really, really great job, everyone was super strong, some really big turns from the TT guys and everyone else just did what they needed to do."

Durbridge said it wasn't in the plan for him to cross the line first.

"A win is a win, to pull the yellow jersey on for the team is great. It wasn’t the plan for me to get it, it was just everyone go as hard as you can to the line and that’s just the way it was. So a fantastic start, but it’s just the beginning of the tour and we have a few days to try and hold onto the yellow jersey."

The Czech Tour continues on Friday with a 193.7km stage.

Pos.

Rider Name (Country) Team

Result

1

Mitchelton-Scott

0:19:49

2

Team Sunweb

0:00:25

3

UnoX Pro Cycling

4

Elkov-Kasper

0:00:28

5

Bora-Hansgrohe

0:00:31

6

Team Jumbo-Visma

0:00:34

7

Alpecin-Fenix

0:00:39

8

Bahrain McLaren

0:00:43

9

SEG Racing Academy

0:00:45

10

Sport Vlaanderen-Baloise

0:00:59

11

Leopard Pro cycling

0:01:06

12

Czech National Team

13

Metec-TKH p/b Mantel

0:01:09

14

Swiss Racing Academy

0:01:16

15

Lotto-Kern Haus

0:01:21

16

Bingoal WB

0:01:34

17

Adria Mobil

0:01:38

18

Voster ATS

19

Maloja Pushbikers

0:01:47

20

Team Felbermayr Simplon Wels

0:01:50

21

NTT Pro Cycling

0:01:56

Pos.

Rider Name (Country) Team

Result

1

Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott

0:19:49

2

Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott

3

Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott

4

Kaden Groves (Aus) Mitchelton-Scott

5

Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott

6

Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb

0:00:25

7

Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb

8

Michael Storer (Aus) Team Sunweb

9

Nico Denz (Ger) Team Sunweb

10

Felix Gall (Aut) Team Sunweb

11

Chad Haga (USA) Team Sunweb

12

Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team

13

Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team

14

Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team

15

Niklas Larsen (Den) Uno-X Norwegian Development Team

16

Michal Schlegel (Cze) Elkov-Kasper

0:00:28

17

Michael Kukrle (Cze) Elkov-Kasper

18

Adam Toupalík (Cze) Elkov-Kasper

19

Dominik Neuman (Cze) Elkov-Kasper

20

Jan Bárta (Cze) Elkov-Kasper

21

Karel Hník (Cze) Elkov-Kasper

22

Jakub Otruba (Cze) Elkov-Kasper

23

Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott

24

Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe

0:00:31

25

Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe

26

Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe

27

Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe

28

Julius Johansen (Den) Uno-X Norwegian Development Team

0:00:32

29

Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma

0:00:34

30

Michel Heßmann (Ger) Team Jumbo-Visma

31

Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma

32

Olav Kooij (Ned) Team Jumbo-Visma

33

Lars Boven (Ned) Team Jumbo-Visma

0:00:36

34

Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix

0:00:39

35

Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix

36

Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix

37

Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix

38

Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren

0:00:43

39

Jan Tratnik (Slo) Bahrain McLaren

40

Grega Bole (Slo) Bahrain McLaren

41

Stephen Williams (GBr) Bahrain McLaren

42

Daan Hoole (Ned) SEG Racing Academy

0:00:45

43

Jordi Meeus (Bel) SEG Racing Academy

44

Maikel Zijlaard (Ned) SEG Racing Academy

45

Stan van Tricht (Bel) SEG Racing Academy

46

Marco Frigo (Ita) SEG Racing Academy

47

Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix

0:00:50

48

Alexandar Richardson (GBr) Alpecin-Fenix

49

Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix

50

Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

0:00:59

51

Cedric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

52

Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

53

Fabio Van den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

54

Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

55

Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling

0:01:06

56

Mauro Schmid (Swi) Leopard Pro Cycling

57

Mattias Skjelmose Jensen (Den) Leopard Pro Cycling

58

Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling

59

Jan Maas (Ned) Leopard Pro Cycling

60

Arthur Kluckers (Lux) Leopard Pro Cycling

61

Daniel Turek (Cze) Czech National Team

62

Vojt_ch _epa (Cze) Czech National Team

63

Petr Kelemen (Cze) Czech National Team

64

Vojtec Sedlacek (Cze) Czech National Team

65

Karel Vacek (Cze) Czech National Team

66

Jesper Asselman (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

0:01:09

67

Sjoerd Bax (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

68

Dylan Bouwmans (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

69

Marijn van den Berg (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

70

Stef Krul (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

71

Jens van den Dool (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

72

Thery Schir (Swi) Swiss Racing Academy

0:01:16

73

Lukas Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy

74

Timon Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy

75

Cyrille Thièry (Swi) Swiss Racing Academy

76

Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:01:21

77

Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus

78

Mario Spengler (Swi) Team Lotto-Kern Haus

79

Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus

80

Christian Maximilian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus

81

Sean De Bie (Bel) Bingoal WB

0:01:34

82

Julien Mortier (Bel) Bingoal WB

83

Kenny Molly (Bel) Bingoal WB

84

Boris Vallee (Bel) Bingoal WB

85

Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal WB

86

Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB

87

Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil

0:01:38

88

David Per (Slo) Adria Mobil

89

Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil

90

Kristjan Hocevar (Slo) Adria Mobil

91

Pawel Cieslik (Pol) Voster ATS Team

92

Pawel Franczak (Pol) Voster ATS Team

93

Adam Stachowiak (Pol) Voster ATS Team

94

Sylwester Janiszewski (Pol) Voster ATS Team

95

Mateusz Grabis (Pol) Voster ATS Team

96

Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers

0:01:47

97

Yannik Achterberg (Ger) Maloja Pushbikers

98

Miká Heming (Ger) Maloja Pushbikers

99

Leon Echtermann (Ger) Maloja Pushbikers

100

Matthias Mangertseder (Ger) Maloja Pushbikers

101

Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr Simplon Wels

0:01:50

102

Andi Bajc (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels

103

Moran Vermeulen (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels

104

Riccardo Zoidl (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels

105

Ziga Groselj (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels

106

Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels

107

Michael Carbel Svendgaard (Den) NTT Pro Cycling

0:01:56

108

Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling

109

Jay Thomson (RSA) NTT Pro Cycling

110

Victor Campenaerts (Bel) NTT Pro Cycling

111

Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe

0:02:01

112

Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren

0:02:03

113

Sven Burger (Ned) SEG Racing Academy

0:02:15

114

Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott

0:02:25

115

Kim Alexander Heiduk (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:02:26

116

Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil

0:02:43

117

Marko Kump (Slo) Adria Mobil

118

Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

0:02:46

119

Bostjan Murn (Slo) Adria Mobil

0:02:48

120

Max Kanter (Ger) Team Sunweb

0:03:03

121

Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren

0:03:07

122

Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe

0:03:08

123

Wojciech Sykala (Pol) Voster ATS Team

0:03:10

124

Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

0:03:20

125

Alex Vogel (Swi) Swiss Racing Academy

0:03:24

126

Tomá_ Bárta (Cze) Czech National Team

0:03:35

127

Michal Procházka (Cze) Czech National Team

128

Nicholas Dlamini (RSA) NTT Pro Cycling

0:03:41

129

Andreas Nielsen (Den) NTT Pro Cycling

130

Yves Lütolf (Swi) Swiss Racing Academy

0:03:52

131

Jakub Murias (Pol) Voster ATS Team

132

Adne Koster (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

0:03:53

133

Tim Wollenberg (Ger) Maloja Pushbikers

0:04:03

134

Jan Kuhn (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:04:05

135

Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy

0:04:13

136

Tobias Hornstein (Ger) Maloja Pushbikers

0:04:16

137

Owen Geleijn (Ned) Team Jumbo-Visma

0:04:21

138

Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma

139

Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe

0:04:33

140

David Dekker (Ned) SEG Racing Academy

0:04:40

141

Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team

0:04:47

142

Daniel Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team

143

Patrick Haller (Ger) Leopard Pro Cycling

0:04:53

144

Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal WB

0:05:08

145

Fabian Schormair (Ger) Team Felbermayr Simplon Wels

0:05:50

146

Reinardt Janse van Rensburg (RSA) NTT Pro Cycling

0:08:22

Pos.

Rider Name (Country) Team

Result

1

Kaden Groves (Aus) Mitchelton-Scott

0:19:49

2

Felix Gall (Aut) Team Sunweb

0:00:25

3

Jakub Otruba (Cze) Elkov-Kasper

0:00:28

4

Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe

0:00:31

5

Julius Johansen (Den) Uno-X Norwegian Development Team

0:00:32

6

Michel Heßmann (Ger) Team Jumbo-Visma

0:00:34

7

Olav Kooij (Ned) Team Jumbo-Visma

8

Lars Boven (Ned) Team Jumbo-Visma

0:00:36

9

Daan Hoole (Ned) SEG Racing Academy

0:00:45

10

Jordi Meeus (Bel) SEG Racing Academy

11

Stan van Tricht (Bel) SEG Racing Academy

12

Marco Frigo (Ita) SEG Racing Academy

13

Fabio Van den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

0:00:59

14

Mauro Schmid (Swi) Leopard Pro Cycling

0:01:06

15

Mattias Skjelmose Jensen (Den) Leopard Pro Cycling

16

Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling

17

Arthur Kluckers (Lux) Leopard Pro Cycling

18

Vojt_ch _epa (Cze) Czech National Team

19

Petr Kelemen (Cze) Czech National Team

20

Vojtec Sedlacek (Cze) Czech National Team

21

Karel Vacek (Cze) Czech National Team

22

Marijn van den Berg (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

0:01:09

23

Jens van den Dool (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

24

Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:01:21

25

Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus

26

Aljaz Omrzel (Slo) Adria Mobil

0:01:38

27

Kristjan Hocevar (Slo) Adria Mobil

28

Miká Heming (Ger) Maloja Pushbikers

0:01:47

29

Matthias Mangertseder (Ger) Maloja Pushbikers

30

Kim Alexander Heiduk (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:02:26

31

Bostjan Murn (Slo) Adria Mobil

0:02:48

32

Alex Vogel (Swi) Swiss Racing Academy

0:03:24

33

Tomá_ Bárta (Cze) Czech National Team

0:03:35

34

Michal Procházka (Cze) Czech National Team

35

Jakub Murias (Pol) Voster ATS Team

0:03:52

36

Adne Koster (Ned) Metec-TKH p/b Mantel

0:03:53

37

Tim Wollenberg (Ger) Maloja Pushbikers

0:04:03

38

Jan Kuhn (Ger) Team Lotto-Kern Haus

0:04:05

39

Tobias Hornstein (Ger) Maloja Pushbikers

0:04:16

40

Owen Geleijn (Ned) Team Jumbo-Visma

0:04:21

41

David Dekker (Ned) SEG Racing Academy

0:04:40